4 حقیقت جالب تاریخی در خصوص کنجد

اینطور که از شواهد تاریخی برمی آید کنجد کهن ترین محصول کشاورزی جهان است. روغن کنجد که از استخراج روغن از دانه کنجد بدست می آید طی سالیان دراز برای اهداف متنوعی همچون غذا، دارو ، لوازم آرایشی و مراسم ها استفاده میشده است. با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا باهم ۴ حقیقت جالب تاریخی در مورد کنجد از گوشه و کنار دنیا بخوانیم:

سِسِمی در رو باز کن!

لغت “السِمسِم” در زبان عربی و “sesame“در زبان انگلیسی به معنای کنجد میباشد. در داستان “علی بابا و چهل دزد بغداد” در کتاب هزار و یک شب (شبهای عربی)، این رمز عبور جادویی باعث کشف غاری شد که گنجینه ای سرقت شده درونش پنهان بود. زمانی که این داستان روایت میشود، گیاه کنجد بصورت گسترده بعنوان یک محصول کشاورزی مهم برای تولید روغن کشت میشد و منبع ارزشمند مالی بشمار میرفت. در داستان روایت شده، مردم معتقد بودند که کنجد دارای قدرت اسرار آمیزی بوده و توانایی سحر و جادو دارد. گیاه کنجد بدین صورت است که پوسته اش باز شده و پس از آن بذر داخلش ظاهر می شود. گفته میشود که جمله ” سِسِمی در رو باز کن!” بر اساس همین خصوصیت کنجد بوده است.

مومیایی کردن اجساد

روغن کنجد دارای اثر آنتی اکسیدانی قوی است و در مقایسه با روغن های دیگر قابلیت نگهداری بهتری دارد. بهمین دلیل در مصر باستان از روغن کنجد برای ساخت مواد نگهدارنده در فرآیند مومیایی کردن استفاده میشده است.

مومیایی کردن اجساد 4 حقیقت جالب تاریخی کنجد روغن کنجد

زیبایی کلئوپاترا

گفته میشود که کلئوپاترا، ملکه مصر باستان(مابین سالهای ۶۹-۳۰ پیش از میلاد مسیح) روغن کنجد را توسط مردمانی از سرزمین پونت در آفریقای شرقی(نزدیک به محل پیدایش گیاه کنجد) به عنوان هدیه دریافت کرد و از آن در عطر و لوازم آرایشی خود بهره برد. روغن کنجد ممکن است موجب زیبایی پوست او شده باشد.

زیبایی کلئوپاترا 4 حقیقت جالب تاریخی در مورد کنجد روغن کنجد

تقویت کننده قوای جنسی و جسمی

طبق شواهد تاریخی وجود کنجد در اهرام مصر تایید شده است. در مصر باستان کنجد نه تنها برای درمان بیماری ها بلکه برای افزایش قوای جسمی مورد استفاده قرار می‏گرفت. می گویند فرعون هر روز مخلوطی از کنجد را با افزودن شیر، عسل، تخم مرغ و ادویه جات می‏نوشید. در مصر امروز نیز کنجد به عنوان غذایی مقوی و پرانرژی شناخته میشود و بسیاری از مردان برای تقویت توان جنسی و جسمی ازین گیاه ارزشمند بهره می برند.

منبع: آتیس تجارت سلامت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *